A méhnyakrák jelei
A méhnyakrák nők körében világszerte a leggyakrabban előforduló rákos megbetegedés.
Az Amerikai Rákkutató Szövetség évente nagyjából 12900 új esetet jegyez fel. A betegségben 2015-ben közel 4100 nő fog meghalni. A becslések bármennyire sokkolóak, sajnos igazak.
A méhnyakrákot a legtöbb esetben a humán papillomavírusu (HPV) okozza. A rák kialakulása minden szexuálisan aktív nőt veszélyeztet.
A kialakulási esélyeket növelő tényezők a megfelelő védekezés nélküli közösülés, az egyszerre több személlyel folytatott szexuális kapcsolat, a túlsúly, a fogamzásgátló tabletták szedése, a genetika, a dohányzás, a gyenge immunrendszer, a többszörös terhesség, és az, amennyiben az első terhesség fiatalon következett be.
Az egyik legijesztőbb tulajdonsága ennek a rákfajtának, hogy korai stádiumokban nem jár semmiféle tünettel. A tünetek csak akkor jelentkeznek, amikor a megbetegedés már áthúzódott a húgyhólyagra, a májra, a belekre, vagy a tüdőre.
Amennyiben bármilyen szokatlan változást vagy tünetet tapasztal, keresse fel orvosát.
Azt is tartsa szem előtt, hogy a méhnyakrákot korai diagnózissal sikeresebben lehet kezelni. Tesztekkel és HPV oltással lehetségessé vált a méhnyakrák kialakulásának megelőzése és a kialakult betegség kezelése is.