A legfőbb okok arra, miért szokjon le a dohányzásról
A dohányzás napjainkban szociálisan egyre kevésbé elfogadottabb, a legtöbb munkahelyen, színházban, és üzletben tilos a dohányzás.
A legtöbb országban léteznek már olyan törvények, amelyek az összes beltéri helyen, így szórakozóhelyeken és éttermekben is tiltják a dohányzást. Az ellenző lépések ellenére azonban ez a drága szokás még mindig igen közkedvelt szokás, amely mellett sokan kitartanak.
A legtöbben tinédzserként kezdenek el dohányozni, amely szokástól felnőtt korukra függővé válnak. A dohányzás elkezdésének rengeteg oka lehet, többek között a kiváncsiság, a környezet nyomása, egy bizonyos csoportba tartozni vágyás, idősebbnek és felnőttebnek tűnni vágyás, vagy a lázadás.
Emellett szülői példa is befolyásolhatja, valamint a stressz csökkentésének és a könnyebb relaxáció elérésének érdekében is dohányozhatnak. Bizonyos országokban, mint az Egyesült Államokban is, a reklámokban és a médiában nem jelenhetnek meg dohányzást ajánló tartalmak, azonban a világ sok országában nincsenek még ilyen szigorítások.
A dohányzás több halált okoz, mint az elhízás, a túlzott drogfogyasztás, a fertőző betegségek, a fegyverek, és a közlekedési balesetek. A cigarettákban több, mint 600 összetevő van, amelyek elégetéskor több, mint 7000 kemikáliát juttatnak szervezetébe. A dohányfüsttel felszabaduló leginkább kártékony anyagok a nikotin, a kátrány, a szén-monoxid, a hidrogén-cianid, a formaldehid, az arzén, az ammónia, az ólom, a benzén, a bután, a kadmium, a haxamin, és a tulén, csak hogy a legfőbbeket említsük.
Ezek a kemikáliák nem csak a dohányzó személyt károsítják, hanem a passzív dohányosokat is. A dohányzásról ráadásul nagyon nehéz leszokni, mivel a folyamat elvonási tünetekkel jár, amelyre a fejfájás, a kimerültség, az ingerlékenység, és a nikotin iránti vágy jellemzőek.
A dohányzásról való leszokás mellett azonban egészségi állapotának javítása és sok pénz megspórolása állnak.